Goldring Ethos Audiofilska wkładka gramofonowa typu MC klasy Hi-end

  • szt.
  • 5 495,00 zł / szt.
  • Oblicz_raty_duckblue

Opis produktu

W 1926 roku idea high fidelity była niedoścignionym marzeniem konstruktorów ówczesnych urządzeń audio. Właśnie wtedy Goldring przedstawił urządzenie Jewel Electro - grający system gramofonowy - najbardziej zaawansowane urządzenie swoich czasów.

Sercem urządzenia był ręcznie budowany układ magnetyczny GOL-1, którego najważniejszym zadaniem było rozszerzyć pasmo przenoszenia i gładkość odtwarzanego dźwięku. Dzisiaj układ GOL-1 powraca pod nową postacią - w formie idei, która pozwoliła na zbudowanie zupełnie nowej jakościowo wkładki - Goldring Ethos. Układ GOL-1 sprawia, że brzmienie Ethosa jest przykładem tego, jak prawdziwa wkładka klasy hi-end powinna grać - detalicznie, bez podkolorowań i niezwykle przyjemnie dla ucha.

Szlif typu Line-Contact
Ethos używa szlifu typu Vital z bardzo małym promieniem o liniowym poziomie kontaktu z płytą gramofonową. Wielościenny diament o szlifie line-contact został wybrany z powodu kombinacji wysokiego poziomu styku z linią żłobienia, bardzo niskiej masie końcówki oraz poziomemu ułożeniu igły, które pozytywnie wpływa na przetwarzanie najwyższych częstotliwości. Super cienka igła jest w stanie dopasować się dużo lepiej do żłobień w płycie, co poprawia liniowość i skuteczność wysokich tonów. W końcu, typu rozwiązanie chociaż kosztowne pozwala na ograniczenie zużycia zarówno igły jak i płyty.

 

Wspornik igły
Igła jest połączona z układem GOL-1 poprzez wspornik wykonany ze stopu lekkich metali, co zapewnia stuprocentowe przeniesienie informacji z igły do układu magnetycznego we wnętrzu wkładki. Kluczowym elementem wspornika jest długość. W nowej wersji wspornik jest dłuższy, co ma wydatny wpływ na wydajność całego systemu MC. Po pierwsze zmniejsza zakłócenia przenoszone z gorszej jakości płyt gramofonowych, a po drugie cewka zachowuje się stabilniej w polu magnetycznym co poprawia stabilność wkładki na ramieniu.

Karkas cewki z armatury szwedzkiej stali
Karkas cewki wykonany z armatury pozwala na zachowanie bardzo niskiej masy własnej cewki. Im niższa masa nieresorowana tym łatwiej igła pozostaje w stałym kontakcie ze żłobieniem płyty gramofonowej. Dodatkowo armatura zapewnia bardzo dobrą fizyczną oraz elektryczną izolację cewki, a to pozwala na lepszą separację kanałów na poziomie przekraczającym realnie 30 decybeli.

 

Zoptymalizowane zawieszenie
Każdy gram wagi sprawia, że rośnie ryzyko niechcianych rezonansów. Rozwiązaniem tego problemu jest amortyzacja za pomocą wydajnego zawieszenia igły. Dlatego Goldring zaprojektował zupełnie nowe zawieszenie do modelu Ethos oparte o unikalną kompozycję gumy butylowej. Całość obliczono tak, aby uwzględnić momenty, w których występuje największy rezonans, który mógłby zakłócić pracę igły.

Magnes neodymowy
Neodym to najsilniejszy i jednocześnie najlżejszy typ magnesu dostępny na dzisiejszym rynku. Magnes został spięty z tyłu i z przodu "butami", które zamykają pole magnetyczne w idealnie jednolitej formie wokół karkasu cewki.

Aluminiowa obudowa
Obudowę wkładki wykonano z precyzyjnie wyciętego aluminium lotnicznego, które gwarantuje niską masę i wysoki poziom sztywności i zwartości całej konstrukcji. Ponadto zapewnia najlepsze możliwe warunki do transmisji sygnału elektrycznego.

Dodatkowo wkładka została wykończona za pomocą anodowania, co nadaje jej rasowy wygląd i poprawia odporność na uderzenia i upadki. Ponadto proces anodowania poprawia proces transmisji energii elektrycznej wewnątrz wkładki. Dokładny skład stopu aluminium został wybrany na podstawie serii niezależnych odsłuchów.

Produkcja wkładki
Każdy wyprodukowany egzemplarz wkładki przechodzi szczegółowe testy pod kątem zgodności z normą produkcyjną parametrów takich jak: pasmo przenoszenia, balans kanałów, przesłuch, poziom wyjściowy, kąt ustawienia igły.

Funkcjonalność

Wkładka gramofonowa to najważniejsza część analogowego toru stereo. W głównej mierze to od jej jakości zależy końcowa barwa dźwięku – jego detaliczność, dynamika, bas czy też scena. Dlatego też często spotykaną sytuacją jest fakt, że sama wkładka jest droższa od gramofonu.

Wybór wkładki gramofonowej zdeterminowany jest ramieniem gramofonu – sposobem mocowania np. ½ cala lub p-mount. Innym podstawowym parametrem w wyborze wkładki gramofonowej jest typ posiadanego przedwzmacniacza – wyróżniamy tu: MM(MI) oraz MC.

W komfortowej sytuacji znajdują się właściciele przedwzmacniaczy pracujących w obu trybach. Podczas wyboru wkładki nie sposób pominąć także samego jej charakteru brzmienia, które powinno wpisywać się w posiadany system stereo: wzmacniacz oraz kolumny.

 

Specyfikacja techniczna

Typ wkładki:  MC
Mocowanie:  1/2 cala
Szlif: Vital PH
Wymienna igła: Tak, w fabryce
Headshell: NIE
Kąt nachylenia igły: 20 stopni
Siła nacisku:  1,5 - 2,0g
Pasmo przenoszenia:  35 - 18.000Hz
Separacja kanałów:  >30 dB przy 1 kHz
Czułość wyjścia: 0.5 mV ± 1 dB przy 1 kHz, 5 cm/s (rms)
Balans kanałów: <1 dB przy 1 kHz
Pojemność wejściowa MC: 100 - 1000pF
Impedancja wejściowa MC: 100 Ohm
Rezystancja: 4 omy
Indukcyjność wewnętrzna: 7.5μH
INNE: Igła o wymiarach: 0.3x1.4mil
:: wspornik igły: aluminiowy
:: cewka: miedź OFC
:: magnes: neodymowy
:: obudowa: aluminium lotnicze
Waga: 7.7g
Gwarancja: 24 miesiące